Jakie efekty treningowe daje suplementacja żeń-szenia?
Odżywianie

Jakie efekty treningowe daje suplementacja żeń-szenia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Środki zawierające ekstrakty z korzenia żeń-szenia rekomenduje się nie tylko osobom przemęczonym, ale również sportowcom, dla których wysiłek fizyczny stanowi chleb powszedni. Co dobrego może przynieść nam taka suplementacja? Sprawdzamy.

Żeń-szeń – czym jest?

Żeń-szeń koreański nazywany również właściwym lub korzeniem życia to roślina należąca do rodziny araliowatych. Jej prozdrowotne właściwości znane są ludzkości już od przeszło 4 tysięcy lat! Sława, którą od zarania dziejów cieszy się żeń-szeń, z pewnością nie jest przypadkowa – udowodniono bowiem, że roślina wywiera niezwykle pozytywny i różnorodny wpływ na ludzki organizm. Wśród korzyści z jej suplementacji wymienia się m.in. działanie antyoksydacyjne, adaptogenne, wzmacniające układ odpornościowy czy stymulujące libido. Poza tym uważa się, że żeń-szeń ma wpływ na poprawę zdolności poznawczych, witalności i pamięci. Jak wypadają te cechy, gdy skonfrontujemy je z wynikami badań naukowych?

Żeń-szeń – potwierdzone właściwości

W jednym z eksperymentów udowodniono, że żeń-szeń wywiera pozytywne działanie na uszkodzenia mięśni. Korzeń życia potrafi znacznie przyspieszyć regenerację powysiłkową, co czyni z niego doskonały suplement dla sportowców i osób obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym. Żeń-szeń może się okazać nieoceniony także w procesie odchudzania, gdyż inną korzyścią wynikającą ze stosowania tej rośliny jest niższa glikemia na czczo. Związki zawarte w jej korzeniach mogą pozytywnie wpływać na metabolizm glukozy, co potwierdziły m.in. spadki poziomu tego cukru na czczo u badanych pacjentów. Z pewnością zainteresuje to nie tylko osoby chcące zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, ale także obciążone ryzykiem rozwoju cukrzycy czy zmagające się z glikemią.

To jednak nie wszystkie korzyści, które ma do zaoferowania ta wieloletnia roślina. W naukowy sposób potwierdzono, że żeń-szeń wykazuje właściwości antyoksydacyjne – jest źródłem wielu przeciwutleniaczy i w efekcie wzmacnia naturalną barierę ochronną organizmu, a przy tym neutralizuje nadmiar wolnych rodników. Ponadto zaletą suplementacji korzenia życia jest pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową. Jego stosowanie zwiększa poziom tzw. dobrego cholesterolu, zmniejszając przy tym poziom cholesterolu złego.

Wisienki na torcie w suplementacji żeń-szeniem stanowią działanie przeciwnowotworowe, lepsze samopoczucie, a nawet poprawa zdolności seksualnych. Koreańska roślina ma więc wpływ na różne elementy naszego życia i co istotne – wpływ ten został w dużym stopniu potwierdzony. Skoro żeń-szeń faktycznie działa, to warto wziąć pod lupę jego suplementację.

Żeń-szeń – suplementacja

W aptekach znajdziemy żeń-szeń dostępny w najróżniejszych odsłonach: od tabletek aż po sproszkowany korzeń albo susz. Wybór formy, w której będziemy przyjmować prozdrowotny preparat, zależy od nas. Warto mieć na uwadze, że jakiekolwiek środki zawierające żeń-szeń należy stosować jedynie ściśle z zaleceniami producenta. Istotne jest na pewno to, by nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki i ze względu na pobudzające działanie stosować preparaty w godzinach porannych. W zależności od przyjmowanej dziennie dawki rekomenduje się również zrobienie przerwy po 4–12 tygodniach od rozpoczęcia procesu suplementacji.

Zdj. główne: NoonBrew/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*