Spożywanie owoców bezpośrednio po treningu – czy to dobry pomysł?
Odżywianie

Spożywanie owoców bezpośrednio po treningu – czy to dobry pomysł?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Owoce to bogate źródło witamin i minerałów, które szczególnie polecane są sportowcom. Wielu trenerów oraz dietetyków rozpisuje w jadłospisach swoich podopiecznych banany, które mają dodać energii tuż po skończonym treningu. Coraz częściej można jednak usłyszeć, że owoce spożywane po ćwiczeniach nie mają żadnej wartości użytecznej i można je pomijać. Czy rzeczywiście tak jest?

Walory owoców, które są niedoceniane

Owoce mają bardzo dużo różnych zalet, o których na co dzień zwykle się zapomina. Przede wszystkim stanowią one bardzo dobre źródło węglowodanów łatwo przyswajalnych, minerałów, witamin oraz wielu innych niezbędnych dla organizmu związków, jak błonnik i flawonoidy.

Owoce można ze sobą zabrać wszędzie i spożywać je w dowolnej formie, dzięki czemu nie ma problemu z ich przygotowywaniem. Zdrowe i świeże przekąski to także świetna alternatywa dla słodkich smakołyków. Zmniejszają łaknienie, ale nie do tego stopnia, aby po ich spożyciu nie można było zjeść pełnowartościowego posiłku. Istnieją więc istotne przesłanki ku temu, aby móc powiedzieć, że regularne spożywanie owoców korzystnie wpływa na nasze zdrowie i zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu chorób.

Wpływ owoców na regeneracje powysiłkową

Czy podane wcześniej informacje o właściwościach owoców powodują, że warto je jeść po treningu? Wiele wskazuje na to, że rzeczywiście tak jest. Owoce są jednocześnie źródłem fruktozy oraz glukozy. Z jednej strony generują one umiarkowaną odpowiedź insulinową, z drugiej natomiast kreują odpowiednie warunki do tego, aby uzupełnić glikogen w mięśniach i wątrobie.

Ponadto potas znajdujący się w owocach pozytywnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, co stwarza korzystne warunki do efektywnego działania enzymów uczestniczących w syntezie białek. Owoce są również źródłem wody, a więc ich spożywanie pomaga także nawodnić organizm. Fakt, że banany czy jabłka można jeść praktycznie wszędzie, powoduje, że można je zabierać ze sobą na treningi i konsumować po zejściu z bieżni.

Owoce 🙂

Owoce w diecie kulturystycznej

Owoce są bardzo wartościowym pożywieniem, bogatym źródłem witamin i…

Opublikowany przez Personala trainer- Przemysław Nowaka IFBB yooga amateur Bodybuilder Poniedziałek, 29 lipca 2013

 

Jakie owoce jeść po treningu?

Po treningu bardzo dobrze sprawdzają się te owoce, które zawierają duże ilości węglowodanów, a także te, w których stosunek glukozy do fruktozy jest równy lub fruktozy jest mniej. Znakomitym przykładem są tutaj banany, zwłaszcza te dojrzałe, o żółtej barwie. Stanowią one skoncentrowane źródło energii, a przy okazji dostarczają organizmowi ogromne ilości magnezu i potasu.

Owoce, które mają więcej fruktozy, również można jeść, jeśli nie są one samodzielnym źródłem węglowodanów. Dla przykładu można podać jabłka. Jeśli chcemy je jeść po treningu, to zdecydowanie lepszym wyjściem będzie spożycie ich z ryżem lub muesli, aniżeli samodzielnie. Dzięki temu niekorzystna proporcja fruktozy do glukozy zostanie odwrócona. Należy też pamiętać o tym, że spożywanie samych owoców to trochę za mało dla organizmu, szczególnie po ciężkim treningu. Ważne, aby wtedy zadbać o odpowiednią ilość białka, które jest odpowiedzialne za budowę i ochronę mięśni.

Podsumowanie

Jak łatwo wywnioskować, spożywanie owoców zaraz po treningu może mieć sens, ponieważ ich właściwości korzystnie oddziałują na ludzki organizm. Do ich atutów z pewnością trzeba zaliczyć wartości odżywcze oraz to, że są bardzo łatwe w konsumpcji.

Owoce, zwłaszcza takie jak banany, mogą stanowić świetną alternatywę dla produktów węglowodanowych, które przeznaczone są dla sportowców. Warto jednak pamiętać o tym, aby umiejętnie wybierać te, które będą dobrym posiłkiem potreningowym. Ponadto bardzo istotne jest to, że organizm i mięśnie potrzebują jeszcze innych makroskładników, jak białko i tłuszcze. Odpowiednio skomponowany posiłek powysiłkowy, który jest na dodatek zbilansowany, pozwoli nie tylko ochronić mięśnie przed mikrouszkodzeniami, ale także pomoże im szybciej się zregenerować.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
„Hantle budują mięśnie”. 6 rad od wielkich mistrzów, które podniosą efektywność Twojego treningu
„Hantle budują mięśnie”. 6 rad od wielkich mistrzów, które podniosą efektywność Twojego treningu
Zastanawiasz się, w jaki sposób zwiększyć skuteczność swojego treningu? A może po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na temat kulturystyki?
Buty sportowe męskie – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Buty sportowe męskie – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Obuwie sportowe dla prawdziwego mężczyzny to nie tylko buty na siłownię czy do uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej, ale też do […]
Ubrania termiczne do uprawiania sportu zimą – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Ubrania termiczne do uprawiania sportu zimą – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Ubrania termiczne to sprzymierzeniec wszystkich osób, które uwielbiają chodzić po górach, choć nie tylko. Zimą sięgają po nie również ci, […]
Ostatnie wpisy