Buty do biegania zimą – czy potrzebny jest specjalny model?
Damskie

Buty do biegania zimą – czy potrzebny jest specjalny model?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć pozornie może się wydawać, że buty do biegania są całoroczne, to przy jesienno-zimowej aurze zdecydowanie lepiej sprawdzą się specjalnie przygotowane modele. 

Czym wyróżniają się buty do biegania zimą?

Jeśli rozważamy zakup sezonowych butów do biegania, to musimy wziąć pod uwagę częstotliwość treningów. Jeśli biegamy okazjonalnie i częściej na bieżni niż na dworze, to zakup butów do biegania zimą jest niepotrzebny. Jeśli jednak zimowa aura nie przeszkadza nam w realizacji regularnych treningów, to takie buty wydają się niezbędne. Taki rodzaj obuwia wyróżnia przede wszystkim odporność na warunki atmosferyczne. Standardowo buty do biegania zimą czy jesienią są cieplejsze, nieprzemakalne i mają lepszy bieżnik, który pomaga zachować równowagę i stabilność kroków na śliskiej powierzchni. Cholewka buta jest bardziej zabudowana, dzięki czemu woda lub śnieg nie dostają się do środka, a stopa pozostaje cały czas w ciepłej temperaturze. Tego rodzaju buty sprawdzają się świetnie nie tylko na miejskiej trasie biegowej, ale także na leśnych ścieżkach czy ośnieżonych drogach bez asfaltu. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Eksperci w kwestii osobnych butów do biegania zimą są nieco podzieleni. Niektórzy wybierają komfort i wygodę, zalecają zakup dodatkowej pary obuwia, inni zaś zapewniają, że cieplejsza skarpetka i odpowiedni bieżnik butów pomogą przetrwać zimę. Decyzja zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb zawodnika, budżetu, a przede wszystkim pokonywanych tras. W miejskich warunkach, gdzie ścieżki zazwyczaj są odśnieżone, dobrze sprawdzą się całoroczne buty do biegania z uniwersalnym, agresywnym (szerokim) bieżnikiem. Jeśli jednak trasy są bardziej wymagające, to warto zainwestować kilkaset złotych i zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo w czasie treningu. Przy zakupie takich butów należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest wodoodporna membrana, która pokrywa całą wierzchnią warstwę buta. Kolejnym jest pianka w podeszwie, która będzie amortyzować nacisk stopy podczas biegu. Warto także dokładnie się zapoznać z poziomem przyczepności butów, nawierzchnią, do której są według producenta przeznaczone, a także grubością i wysokością cholewki. 

Jeśli nie dodatkowe obuwie, to co? 

Biegacze, którzy niekoniecznie chcą inwestować w dodatkową parę butów, mogą poszukać alternatywnych rozwiązań. Pierwszym z nich jest zakup dobrych, nieprzemakalnych i ciepłych skarpetek. Zabezpieczają stopy przed niską temperaturą oraz wilgocią. Kolejnym sposobem na zwiększenie komfortu oraz bezpieczeństwa podczas zimowego treningu są stuptuty biegowe. Specjalne nakładki na buty ułatwiają bieganie w trudnych warunkach pogodowych i zapobiegają dostawaniu się błota pośniegowego czy kamyków do obuwia. Wśród alternatywnych rozwiązań można także znaleźć raczki biegowe. Te nakładki są przede wszystkim przeznaczone dla osób biegających po nieodśnieżonych drogach bez asfaltu, lasach czy lodzie.

Zdj. główne: Andrea Leopardi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akcesoria ułatwiające trening w domu
Akcesoria ułatwiające trening w domu
Ćwiczenia w domowym zaciszu mogą być świetną alternatywą dla treningu wykonywanego na siłowni. Nie musisz wydawać wielu pieniędzy na sprzęt […]
Trening po ciąży – kiedy można wrócić, na jakich ćwiczeniach warto się skupić, a jakich unikać?
Trening po ciąży – kiedy można wrócić, na jakich ćwiczeniach warto się skupić, a jakich unikać?
Powrót do aktywności fizycznej po ciąży nie jest wcale prosty, wymaga sporo wysiłku, ale także rozwagi. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie czynności najbardziej Ci się przysłużą. 
Wyjaśniamy, co właściwie alkohol robi z naszym organizmem i podajemy przepisy na pyszne drinki zero procent
Wyjaśniamy, co właściwie alkohol robi z naszym organizmem i podajemy przepisy na pyszne drinki zero procent

Czy wiesz, jaki wpływ na organizm naprawdę ma alkohol? Dowiedz się tego i sprawdź, jak przygotować pyszne drinki, które nie będą go zawierały.

Ostatnie wpisy